Services

Engineering Services

Different drilling stages involve participation from various science and engineering disciplines related to geology, hydrology, geochemistry and geophysics. Decades of

Read More...

Deepwater Drilling

Provide services of potable, irrigation, utility and process water supply from underground water. In order to get the maximum efficiency on water well drilling, performing well development and yield test with compressors and pumps which have different capacity.

Read More...

Geothermal, Oil and Gas Drilling

At Geothermal&Oil fields; Performing Gradient Drilling, Exploration Drilling, Re-Injection Drilling and Production Drilling are among our Company's services.

Read More...

Mine Drilling

Her türlü maden ve kömür sahalarında; 4 adet hidrolik Board Longyear LF 90D ve 3 adet mekanik karotlu sondaj makinesi ile 1.400 metre derinliğe kadar sondaj yapılabilmektedir. Karotlu sondajlarda yüksek karot verimiyle, 45°-90° arası eğimde çalışma imkanı sağlanmaktadır. Ayrıca kuyularda jeofizik testler, doğrultu-eğim ölçümleri, karot yönlendirmesi, log hazırlanması gibi her türlü mühendislik çalışmaları yapmak şirketimizin hizmetleri arasındadır.

Read More...